Fotowoltaika dla domu – jak obniżyć rachunki za prąd?

Fotowoltaika dla domu – jak obniżyć rachunki za prąd?

Prowadzenie gospodarstwa domowego wymaga najczęściej dobrze zaplanowanego budżetu uwzględniającego między innymi stałe, cykliczne opłaty. Jedną z nich jest koszt energii elektrycznej, który właściwie każdego roku rośnie. To właśnie ten aspekt przyczynił się do wzrostu zainteresowania fotowoltaiką dla domu. Czy można wyróżnić jednak jeszcze inne powody popularności tej branży? Na jaką instalację dla domu jednorodzinnego się zdecydować? Jak wygląda proces inwestycji w domową elektrownię i na jaki wydatek trzeba się przygotować? Czy można liczyć na dofinansowania? Zapraszamy do artykułu.

Dlaczego fotowoltaika dla domu zyskuje na popularności?

Sukcesywny wzrost cen energii elektrycznej, ale także większa świadomość ekologiczna i dostępność różnych form dofinansowania sprawiły, że zarówno fotowoltaika dla domu, jak również fotowoltaika dla firm cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony potencjalnych inwestorów. Szansę na poczynienie sporych oszczędności zauważyli także właściciele gospodarstw rolnych, co sprawiło, że obecnie fotowoltaika dla rolnika jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi w branży. Nie ma jednak wątpliwości, że najliczniejszą grupą odbiorców dla firm fotowoltaicznych, indywidualnych instalatorów, konsultantów czy producentów paneli, są właściciele domów jednorodzinnych i to oni najczęściej zadają sobie pytanie o to, jak zmniejszyć rachunek za prąd

Ciekawym jest fakt, że obecnie fotowoltaiką w kontekście przydomowej mini elektrowni interesują się nie tylko posiadacze wybudowanych wiele lat temu nieruchomości, które generują wysokie opłaty za prąd, ale także inwestorzy znajdujący się na etapie projektu nowego budynku mieszkalnego, a nawet właściciele domków letniskowych. Taki wzrost zainteresowania, jakim w ostatnich latach cieszy się fotowoltaika dla domu, może być spowodowany przede wszystkim jej opłacalnością. Doświadczenia konsumentów, którzy przeprowadzili inwestycję w instalację wiele lat temu muszą być dalece pozytywne, gdyż w przeciwnym razie nowi inwestorzy nie decydowaliby się tak licznie na montaż przydomowej mini elektrowni.

Jaki rodzaj instalacji dla domu jednorodzinnego?

Przygotowanie projektu instalacji dla każdego klienta powinno przebiegać w sposób zindywidualizowany i uwzględniać możliwości infrastrukturalne występujące na działce bądź na budynku należącym do inwestora. Zasadniczo plan montażu powinien zawierać takie informacje, jak ilość, rodzaj i rozmieszczenie paneli fotowoltaicznych, rodzaj inwertera, a także ewentualne rozwiązania niestandardowe. Należą do nich na przykład dodatkowe stelaże poprawiające kąt nachylenia ogniw tak, aby instalacja mogła działać maksymalnie efektywnie. Jeszcze na etapie planowania inwestycji, przyszły właściciel przydomowej mini elektrowni musi jednak podjąć decyzję odnośnie rodzaju instalacji jaki zamierza u siebie zastosować:

  • fotowoltaika na dachu – generuje niższe koszty i pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni. Jednocześnie wymaga dobrej konstrukcji dachowej i wpływa na estetykę budynku;
  • fotowoltaika na gruncie – zwiększa szansę na maksymalizację uzysku energii dzięki odpowiednim ustawieniom paneli. Taki rodzaj instalacji rodzi jednak wyższe koszty montażu oraz ogranicza przestrzeń działki.

Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu bądź na gruncie to jednak nie jedyna kwestia do rozstrzygnięcia dla przyszłego inwestora. Okazuje się bowiem, że wśród systemów fotowoltaicznych można wyróżnić systemy on-grid oraz off-grid. W przypadku tych pierwszych i wciąż najbardziej popularnych w Polsce, instalacja podłączona jest do sieci energetycznej i to do niej przekazywane są ewentualne nadwyżki energii wyprodukowanej przez system. Instalacje off-grid natomiast skupiają się na magazynowaniu energii, którą inwestor może wykorzystać w dowolnym czasie. System nie jest w tym przypadku podłączony do sieci energetycznej. Obecnie nadal najbardziej opłacalne są instalacje on-grid, gdyż są one tańsze w montażu i nie wymagają implementacji dodatkowych urządzeń.

Fotowoltaika dla domu – jak się za to zabrać?

Proces planowania inwestycji w instalację fotowoltaiczną najlepiej od samego jego początku zlecić profesjonalnej firmie fotowoltaicznej, takiej jak np. Krajowa Energia. Pozwoli to uniknąć błędnych decyzji, które przy braku doświadczenia inwestora mogą okazać się kosztowne. Jak wygląda proces współpracy z instalatorem krok po kroku?

  1. Kalkulacja – instalator na podstawie wykonanego uprzednio audytu tworzy projekt instalacji i wycenia ją;
  2. Oferta i Umowa – doradca firmy fotowoltaicznej przedstawia inwestorowi indywidualnie przygotowaną dla niego ofertę i w przypadku akceptacji przygotowuje umowę opartą na jasnych i transparentnych warunkach;
  3. Finansowanie – w przypadku wystąpienia konieczności pozyskania zewnętrznego finansowania przedstawiciel instalatora wspiera inwestora w zdobyciu kredytu, pożyczki lub dotacji na fotowoltaikę;
  4. Montaż – przy zachowaniu najlepszych praktyk instalator w ciągu kilku dni przystępuje do montażu zaprojektowanej wcześniej instalacji;
  5. Podłączenie – kończąc inwestycję w fotowoltaikę instalator dopilnowuje podłączenia instalacji do sieci energetycznej i zgłoszenia jej do ZE.

Ile kosztuje domowa mini elektrownia?

W serwisach internetowych firm fotowoltaicznych próżno szukać precyzyjnych, a nawet szacunkowych kosztów wykonania projektu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Jest to sytuacja całkowicie uzasadniona, gdyż do wyliczenia wartości środków, na jakie powinien przygotować się inwestor, niezbędne są zindywidualizowane analizy możliwości infrastrukturalnych w obiekcie należącym do klienta. To, co można natomiast wskazać, to spory spadek cen za 1 kW instalacji na przestrzeni kilku ostatnich lat. Jeszcze do niedawna koszt ten wynosił ok. 10 tys. zł, natomiast obecnie umieszcza się go w przedziale 5 do 6 tys. zł. Planując inwestycję w fotowoltaikę należy jednak pamiętać, że jej cena zależy od kilku ważnych aspektów, takich jak np. wielkość i rodzaj instalacji, użyta technologia, rodzaj i jakość zastosowanych podzespołów, zakres usług instalatora, a także ewentualne dofinansowanie inwestycji.

Fotowoltaika dla domu – dofinansowania

Jednym z najważniejszych aspektów sprawiających, że coraz więcej prywatnych inwestorów decyduje się na montaż fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego, jest dostępność dofinansowań z programów wspierających ekologiczną transformację. Jednym z takich projektów jest “Mój Prąd”, z którego skorzystało już tysiące beneficjentów, a jego przedłużenie na rok 2021 (choć prawdopodobnie w zmienionej formie) jest właściwie pewne. Dofinansowania dostępne są także w ramach priorytetowego programu “Czyste Powietrze” i udzielane są podobnie jak w przypadku wspomnianego wcześniej projektu – m.in. w postaci bezzwrotnej dotacji. Możliwość skorzystania ze wskazanych dofinansowań sprawia, że fotowoltaika dla domu z pewnością będzie nadal budzić wielkie zainteresowanie wśród inwestorów prywatnych.