Fotowoltaika dla firm – jak płacić mniej za prąd w przedsiębiorstwie?

Fotowoltaika dla firm – jak płacić mniej za prąd w przedsiębiorstwie?

Fotowoltaika stała się jednym z coraz częściej rozważanych nie tylko przez firmy, ale i osoby prywatne, sposobem na to, jak obniżyć rachunek za prąd. Trudno się dziwić – to nowoczesne, a zarazem ekologiczne rozwiązanie pozwala uzyskiwać niemal bezpłatnie energię pochodzącą ze Słońca, a następnie przetwarzać ją na prąd, z którego korzystamy każdego dnia. O ile jednak fotowoltaika dla domu jest oczywistym pomysłem na ograniczenie kosztów energii elektrycznej, to instalacje fotowoltaiczne dla firm nie są tak popularnym rozwiązaniem. Sprawdźmy, co się z nimi wiąże.

Fotowoltaika dla firm – na co zwrócić uwagę planując inwestycję?

Przymierzając się do zamontowania instalacji fotowoltaicznej w firmie, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę dach budynku, w którym prowadzimy działalność gospodarczą. Może być on płaski lub spadzisty, istotne jest jednak to, jaką powierzchnią dysponujemy oraz czy nic w okolicy (drzewa, inne budynki itp.) nie powoduje zacienienia. W przypadku dachu spadzistego znaczenie ma także kąt jego nachylenia oraz ekspozycja dachu na kierunek południowy.

Warto mieć jednak na uwadze fakt, że nawet jeśli nasz dach nie spełnia powyższych wymagań – nic straconego. Fotowoltaika dla firmy nadal wchodzi w grę – w takim przypadku instalacja fotowoltaiczna może być ustawiona na specjalnych stelażach gwarantujących właściwe nachylenie paneli. Dodatkowo, przedsiębiorca może zaplanować także montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie. Należy niemniej pamiętać o tym, że zajmie ona naszą powierzchnię użytkową, wykorzystywaną do tej pory w innym celu. W przypadku dachu takiego problemu najprawdopodobniej nie będzie.

Fotowoltaika dla firm – dofinansowania

Podobnie jak w latach poprzednich, także w 2021 roku są dostępne ogólnopolskie programy dofinansowania, którymi objęta jest fotowoltaika dla firm.

Energia Plus – pożyczki i dotacje do fotowoltaiki dla firm

Jednym z nich jest Energia Plus, w którego przypadku dofinansowanie może przyjąć jedną z dwóch form:

  • dotacji – która pokryje do 50% kosztów kwalifikowanych i dotyczy przedsięwzięć, które wykorzystują technologię ORC (czyli produkcję energii elektrycznej w obiegu);
  • pożyczki – może ona pokryć do 85% kosztów kwalifikowanych.

Pieniądze uzyskane w ten sposób mogą zostać wykorzystane na zakup i montaż odnawialnego źródła energii. Oznacza to, że nabyć można między innymi fotowoltaikę, ale także pompę ciepła lub energię wiatrową. Maksymalna kwota pożyczki lub dotacji może wynieść od 0,5 do 300 milionów złotych, wraz z opcją umorzenia do 10% kwoty kredytu oraz karencji w spłacie, wynoszącej maksymalnie 12 miesięcy. Zgłoszenia do tego programu przyjmowane są do 17.12.2021 lub do wyczerpania środków przeznaczonych na ten program.

Gwarancja Biznesmax

Opcją, którą zdecydowanie warto wziąć pod uwagę, jest także gwarancja Biznesmax, udzielana przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Jest to bezpłatna promesa spłaty kredytu. Udziela się ją mikro, małym i średnim przedsiębiorcom, którzy mogą z niej skorzystać przy kredytach przeznaczonych na rozwój działalności – a wśród nich na inwestycje, które mają charakter proekologiczny z efektem ekologicznym, jak właśnie fotowoltaika dla firm. Jak działa taka promesa?

Jeśli przedsiębiorstwo, które zaciągnęło kredyt, nie będzie w stanie uregulować zobowiązania z własnych środków finansowych, dokona tego za niego BGK jako gwarant. Rzecz jasna, spłaconą w ten sposób kwotę trzeba będzie spłacić wraz z odsetkami. Gwarancja Biznesmax jest udzielana do 80% kwoty kredytu, przy czym jej maksymalna kwota to 2,5 miliona euro, a wsparcie udzielane jest na nie więcej niż 20 lat.

Istotny szczegół w tym wariancie stanowi fakt, że kredyty objęte gwarancją Biznesmax, które wykorzystywane są zgodnie z przeznaczeniem i planem inwestycyjnym, mogą liczyć na dopłatę. Jak wysoką? Jest to 5% wypłaconego kapitału kredytowego, za każdy rok kredytowania, który został objęty dotacją. Do udziału w tym programie zgłaszać się można przez cały czas w wybranych bankach, współpracujących z BGK.

Inne programy dofinansowujące fotowoltaikę dla firm

Niektóre województwa oferują dodatkowe formy dofinansowania dla firm, związane z budową, rozbudową lub modernizacją instalacji odnawialnych źródeł energii (czyli tzw. OZE). Warto zatem sprawdzić, czy lokalny Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie udziela stosownych dofinansowań w tym zakresie.

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę dla firmy?

Powodów, dla których fotowoltaika dla firmy – podobnie jak fotowoltaika dla rolników –  to świetna inwestycja, jest kilka. Przede wszystkim własna instalacja fotowoltaiczna pozwala na większe uniezależnienie od podwyżek cen energii, ponieważ zaopatrujemy się także z własnego źródła. Jest to zarazem dobra inwestycja z wysoką stopą zwrotu, nawet do 14%. Co więcej, generuje spore oszczędności – przy dużej instalacji paneli fotowoltaicznych można obniżyć nawet o 90% wysokość rachunku za prąd.

Równocześnie rozwiązanie to pozwala budować przewagę nad konkurencją, promując się – zgodnie z prawdą – jako proekologiczne przedsiębiorstwo. A, jak powszechnie wiadomo, konsumenci przykładają do tego coraz większą wagę.