Fotowoltaika dla rolników – dlaczego warto rozważyć instalację?

Fotowoltaika dla rolników – dlaczego warto rozważyć instalację?

Odnawialne źródła energii stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem nie tylko wśród osób prywatnych, ale także w rolnictwie czy przemyśle. Nic w tym dziwnego – przy kwartalnym zużyciu energii elektrycznej w gospodarstwach rolnych, dochodzącym nawet do 22 00 kWh, fotowoltaika dla rolników stanowi prosty sposób wygenerowania oszczędności na tym polu. Już ten tylko powód to wystarczający argument za tym, by zaopatrzyć swoje gospodarstwo rolne w instalację fotowoltaiczną. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko rolnicy mogą przestać się martwić, jak obniżyć rachunek za prąd – korzyści jest znacznie więcej.

Fotowoltaika dla rolników – jakie może mieć zastosowanie w gospodarstwie?

Prowadzący gospodarstwa rolne mają świadomość, jak bardzo energochłonne potrafią być urządzenia, których używają na co dzień. Część z nich – jak na przykład chłodnie – pracują przez całą dobę, wykorzystując energię elektryczną. Trzeba mieć też na uwadze fakt, że postęp technologiczny zatacza coraz szersze kręgi, co oznacza, że z każdym rokiem rolnictwo staje się coraz bardziej zmechanizowane. Wraz z nowym sprzętem i jego udogodnieniami, rośnie nie tylko komfort pracy w gospodarstwie rolnym, wzrostowi ulega także ilość pobieranej na miejscu energii elektrycznej. Wykorzystanie paneli słonecznych jako alternatywnego, odnawialnego źródła energii, pozwala nie tylko uniezależnić się od lokalnych dostawców energii, ale też zmniejszyć rosnące koszty, związane z eksploatacją sprzętu w gospodarstwie.

Jak sfinansować fotowoltaikę dla gospodarstwa rolnego?

Decydując się na fotowoltaikę, rolnicy mają możliwość skorzystania z wielu ułatwień finansowych, oferowanych im przez państwo. Jakich? Przede wszystkim wymienić należy odliczenia od podatku rolnego, czyli ulgę inwestycyjną na panele fotowoltaiczne. Przysługuje ona tym spośród podatników podatku rolnego, którzy są właścicielami gruntu, opcjonalnie ich użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub posiadaczem gruntów, które stanowią własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Każdy z takich podatników – bez względu na to, czy jest np. spółką, czy osobą fizyczną – może odliczyć 25% kosztów, poniesionych w ramach inwestycji w odnawialne źródło energii, jakim jest fotowoltaika. Środki te mogą być związane zarówno z zakupem materiałów do instalacji, jak i samym montażem, należy jednak posiadać odpowiednie dokumenty (np. faktury), które mogą wykazać poniesione w ten sposób koszty.

Co istotne, rolnicy mogą także liczyć na dotacje na fotowoltaikę. Istnieje kilka programów (takich, jak Mój prąd, Agroenergia, Czyste powietrze czy Modernizacja gospodarstw rolnych), w których osoby takie mogą partycypować, uzyskując odpowiedniej wysokości wsparcie. Część z programów oferuje bezzwrotną lub zwrotną dotację, inne pożyczkę, warto jednak sprawdzić szczegóły dotyczące każdej z tych inicjatyw i przekalkulować, czy złożenie wniosku będzie opłacalne z perspektywy danego rolnika.

Fotowoltaika dla rolników – rodzaje instalacji

O ile fotowoltaika dla domu może zostać zamontowana niemal wyłącznie na dachu (chyba, że posiadamy dużą działkę), i to pod warunkiem, że nie jest on zbyt zacieniony, gospodarstwa rolne mają o wiele więcej możliwości w tym zakresie. Przede wszystkim, budynki gospodarcze, takie jak obory czy stodoły, nierzadko posiadają dużą połać dachową, na którą nie pada cień. Już samo zainstalowanie na dachu tych obiektów paneli fotowoltaicznych może wystarczyć. Istnieje też drugie rozwiązanie – wykorzystanie nieużytków rolnych, poprzez zamontowanie na powierzchni gruntu elektrowni słonecznej.

W obu przypadkach wykorzystanie promieni słonecznych, które padają na dach stodoły lub leżący odłogiem nieużytek, może być strzałem w dziesiątkę. Dzięki zamontowaniu na takim polu lub dachu odpowiednio dużej instalacji składającej się z paneli słonecznych, może się okazać, że fotowoltaika dla rolnika stanie się generatorem ogromnych oszczędności.

Fotowoltaika dla gospodarstwa rolnego – dlaczego warto?

Zastosowana w gospodarstwie rolnym instalacja fotowoltaiczna pozwala zaoszczędzić pieniądze – a nikt nie ma wątpliwości, że prąd z każdym kolejnym rokiem będzie drożeć ze względu na ceny surowca czy koszty związane z zanieczyszczaniem atmosfery. Istotną z perspektywy rolnika kwestią może być też wykorzystanie nieużytków.

Co więcej, odpowiednio skonstruowana farma fotowoltaiczna może znajdować się nawet na polu, służącym do wypasania owiec czy kóz, nie przeszkadzając im zanadto w swobodnym wypasie, a równocześnie dając cień zmęczonym od skwaru zwierzętom. Montując z kolei panele słoneczne na dachu stojącej lub niszczejącej zabudowy (takiej, jak nieużywane obory czy chlewnie), dajemy tym budynkom nowe życie, co może doprowadzić zarazem do znalezienia nowego zastosowania dla ich wnętrza.