Rodzaje paneli fotowoltaicznych – jak wybrać  najlepsze?

Rodzaje paneli fotowoltaicznych – jak wybrać najlepsze?

Jedną z najbardziej pożądanych cech instalacji fotowoltaicznej jest oczywiście jej opłacalność. Wynika ona między innymi z takich aspektów, jak rodzaj, moc i niezawodność paneli fotowoltaicznych. Dodatkowo o wydajności całego systemu będzie decydowało profesjonalne dobranie typu ogniw słonecznych do powierzchni, kształtu czy pokrycia dachu, na którym ma powstać instalacja. Zazwyczaj to rzetelna firma fotowoltaiczna planuje wykorzystanie w projekcie konkretnego rodzaju paneli, warto jednak, aby również sam inwestor zorientował się uprzednio w rozwiązaniach oferowanych mu obecnie przez rynek producentów ogniw słonecznych. Jakie są zatem rodzaje paneli fotowoltaicznych i jak wybrać najlepsze do swojej instalacji?

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Kluczowym zagadnieniem w kontekście omawiania specyfikacji poszczególnych typów paneli słonecznych, jest zapoznanie się z zasadą ich działania. Ogniwa fotowoltaiczne zbudowane są z płytek krzemowych i to właśnie ta cecha sprawia, że mogą one reagować z promieniami słonecznymi na drodze do wytworzenia energii elektrycznej. Foton, a więc minimalna jednostka światła, padając na ogniwo krzemowe jest przez nie niejako pochłaniana. Wówczas dochodzi również do wybicia elektronu z jego naturalnej pozycji, co skutkuje wprawieniem go w ruch. Już w tym momencie mówimy o przepływie prądu elektrycznego. W modułach fotowoltaicznych stosowane są złącza półprzewodnikowe typu p-n. Umożliwiają one syntezę opisanego wyżej procesu z obiegiem elektronów w sieci energetycznej. Konsekwencją tego zabiegu jest główne zadanie instalacji fotowoltaicznej, a więc zamiana energii słonecznej w energię elektryczną.

Same panele fotowoltaiczne nie wystarczą jednak do tego, aby móc wykorzystywać pozyskaną przez nie energię elektryczną i znacząco zmniejszyć rachunek za prąd w domu, firmie czy w gospodarstwie rolnym. Kluczowym jest tu fakt, że ogniwa “produkują” prąd stały. Celem przekonwertowania go na prąd przemienny, czyli ten wykorzystywany np. w urządzeniach domowych, potrzebne jest włączenie do instalacji odpowiedniego inwertera lub inaczej falownika. Gotowy system fotowoltaiczny, bez względu na rodzaj zastosowanych w nim paneli słonecznych, to w pełni ekologiczna forma pozyskiwania energii elektrycznej. To, czy będzie ona jednak wydajna, a tym samym opłacalna dla budżetu inwestora, zależy między innymi od trafnego dopasowania typu ogniw do indywidualnych uwarunkowań infrastrukturalnych, jakimi dysponuje przyszły właściciel mini elektrowni.

Panele polikrystaliczne  – wciąż najbardziej popularny wybór na rynku

Pomimo, że wszystkie obecnie produkowane rodzaje paneli fotowoltaicznych są konstrukcyjnie oparte na krzemie, który jest niezbędny do zajścia reakcji z promieniami słonecznymi, to na rynku można spotkać ogniwa różniące technologią wykonania. Fotowoltaika dla domu, jak również fotowoltaika dla firm, to obszary, w których wciąż najbardziej popularnymi są panele polikrystaliczne. Ich ogólny udział w rynku to obecnie około 62%. Czym się charakteryzują te ogniwa? Jak sama nazwa wskazuje, do ich konstrukcji wykorzystuje się wiele kryształów krzemu. Skąd zatem ich popularność? Ten rodzaj produkcji jest znacznie prostszy i tańszy niż ma to miejsce np. w przypadku paneli monokrystalicznych. Oznacza to, że producenci mogą zaproponować zdecydowanie niższe ceny za ten rodzaj ogniw, a co za tym idzie wpisać się w możliwości finansowe wielu inwestorów. 

Do wad paneli polikrystalicznych trzeba niestety zaliczyć ich niższą sprawność w porównaniu do na przykład paneli monokrystalicznych. Trzeba jednak pamiętać, że popularność tego rodzaju ogniw wpływa na ciągły rozwój technologii ich wytwarzania. Z pewnością nie pozostaje to bez echa w kwestii ich jakości. Inwestując obecnie w panele polikrystaliczne można zatem otrzymać sprawdzone  i wciąż ulepszane rozwiązanie za przystępną cenę. Celem uzyskania pożądanej mocy instalacji, należy się jednak liczyć się z koniecznością zakupu większej ilości paneli niż miałoby to miejsce w przypadku ich monokrystalicznych odpowiedników. Dlatego też w projekcie instalacji uwzględniającym zastosowanie paneli polikrystalicznych, trzeba założyć większą powierzchnię montażu. Z tego względu ten rodzaj ogniw często wykorzystywany jest na farmach fotowoltaicznych w ramach np. fotowoltaiki dla rolników.

Panele monokrystaliczne – na czym polega ich przewaga w wydajności?

W przeciwieństwie do nadal najbardziej popularnych paneli polikrystalicznych, moduły ich monokrystalicznych odpowiedników wykonywane są z pojedynczych kryształów krzemu. Technologia ta jest bardziej wymagająca, droższa i wpływa na wyższą cenę tego rodzaju paneli. Tym niemniej nie można nie wspomnieć o najważniejszym aspekcie sprawiającym, że zainteresowanie ogniwami monokrystalicznymi sukcesywnie rośnie i obecnie mają one około 24% udziału w rynku. Chodzi tu oczywiście o ich sprawność w konwertowaniu energii słonecznej w elektryczną, która może dochodzić do wartości nawet 25%. Ze sprawnością wiąże wydajność paneli monokrystalicznych, które często wybierane są przez inwestorów dysponujących niewielką powierzchnią instalacyjną. Mniejsza ilość paneli monokrystalicznych jest bowiem w stanie wyprodukować taką samą ilość energii, co odpowiednio więcej ogniw polikrystalicznych.

Do negatywnych cech paneli monokrystalicznych należy oczywiście ich cena. Nadal stanowiona o nieopłacalności całości przedsięwzięcia dla niektórych inwestorów. Ograniczeniem, o którym należy dodatkowo wspomnieć jest wielokątny kształt poszczególnych modułów w panelu monokrystalicznym, co nie pozwala im pokryć całej jego powierzchni. Są to przeszkody technologiczne, nad których wyeliminowaniem pracują już najlepsi producenci tego typu ogniw. 

Panele cienkowarstwowe – czy opłaca się w nie inwestować?

Najtańszą propozycją na rynku paneli fotowoltaicznych są panele cienkowarstwowe. Zaliczane są do nich ogniwa wykonane z krzemu amorficznego, CIS, CIGS oraz CdTe. Niestety wraz z niższą ceną, inwestor nie może się spodziewać najlepszej sprawności tych ogniw. Warto jednak wspomnieć, że panele cienkowarstwowe są bardziej odporne na wysokie temperatury, a utraty uzysku energii w miesiącach letnich nie są z tego powodu tak znaczące. Trzeba mimo wszystko pamiętać, że ten rodzaj ogniw potrzebuje wsparcia ze strony inwertera transformatorowego izolowanego galwanicznie. Cena całej instalacji fotowoltaicznej w odniesieniu do jej wydajności może się w konsekwencji okazać zbyt wysoka.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych – jak wybrać odpowiednie ogniwa?

Sukcesywne podwyżki cen energii elektrycznej sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie – jak zmniejszyć rachunek za prąd? Odpowiedzią może być tu oczywiście rzetelnie zaprojektowana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna. Powinna ona uwzględniać przede wszystkim zapotrzebowanie energetyczne budynku inwestora. Najlepszym sposobem na trafny wybór odpowiedniego rodzaju paneli fotowoltaicznych, które zagwarantują oczekiwane oszczędności, jest pozostawienie tego zadania w rękach specjalistów, takich jak Krajowa Energia. Wiedza i doświadczenie fachowców, to klucz do wydajnie funkcjonującej instalacji fotowoltaicznej.